Souhlasím se shromažďováním a zpracováním souborů cookies, které zpracovává společnost Google v souladu se svými Zásadami. Více informací ZDE. Rozumím

Kyslík - Elixír života

> Kyslík pomáhá při bolestech hlavy.
> Kyslík pomáhá při únavě.
> Kyslík posiluje imunitu.
> Kyslík zlepšuje dýchání u pacientů trpících astmatem či alergiemi.
> Kyslík zdokonaluje psychologický stav osob trpících depresemi.
> Kyslík zvyšuje fyzickou kondici až o 25 %.

  Aby zůstaly buňky zdravé a v dobré kondici, potřebují dostatečnou zásobu kyslíku. Nedostatek kyslíku způsobuje narušení látkové přeměny a obnovování buněk. Smog, zvýšená koncentrace ozónu, špatně větrané místnosti a nedostatek pohybu může způsobit nedostatečný příjem kyslíku. To může vést, mimo jiné, k těmto symptomům:

  > nesoustředěnost,
  > bolesti hlavy,
  > fyzické vyčerpání,
  > únava,
  > nespavost,
  > deprese,
  > oslabení imunity.

   Přísun lékařského kyslíku může zmenšit následky těchto potíží. Také je možné pozitivně ovlivnit chronickou bronchitidu, potíže spojované s pokročilým věkem, zrakové a sluchové potíže. Kyslík pomáhá snadnější regeneraci po námaze. Kyslík je zdroj energie pro aktivní životní styl.

   Kyslík je vhodné používat při sportu, pro zvýšení koncentrace, proti únavě za volantem i v práci či proti stresu a bolestem hlavy.

   Jak si dopřát dostatek kyslíku

   Máme kyslíku dost? Je jeho obsah ve vzduchu stálý, tzn.21%? Jistě jste poznali prostředí vydýchané posilovny anebo sály na spinning, které nebyly dobře větrané. Pokles koncentrace kyslíku jen o 0,5-0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a tréninkovým napětím vedou u cvičenců k težšímu dýchání, zbytečným bolestem hlavy a křečím, které znehodnocují přínos tréninku. Dvoulitrové a osmilitrové nádobky s 99,5% kyslíkem, ze kterých se čistý plyn pohodlně inhaluje pomocí přiléhavé masky, se dají doporučit sportovcům ve fitcentrech, v posilovnách, vrcholovým sportovcům v předsoutěžní přípravě nebo naopak pro regeneraci po soutěži a při všech aerobních aktivitách, směřujících buď ke spalování tuku anebo k tréninku vytrvalosti.

    

   Jaký je fyziologický princip působení?

   Kyslík se po vdechnutí do plicních komor váže v plicních kapilárách na krevní barvivo hemoglobin, které obsahují červené krvinky – erytrocyty. Výměna plynů tj.kyslíku a oxidu uhličitého záleží na pasivní difuzi plynu z vyššího tlaku do nižšího. Tlak kyslíku v plicních komorách je 13,3 kPa (100 mmHg), v plicních kapilárách je tlak kyslíku okolo 5,8 kPa (40 mmHg). Spádově tedy kyslík proudí z alveol do plicních kapilár a váže se na hemoglobin. Bariéra, přes kterou plyn defunduje je u zdravých osob velmi tenká, meří přibližně 0,5 µm. Difúze plynů přes alveolokapilární povrch záleží na tlouštce této bariéry. Přenos kyslíku je obvykle úplný v průběhu oběhu kapilárním řečištěm. Erytrocyty proudí plicními kapilárami přibližně 0,75 s a v tomto časovém úseku se za normálních okolností uskuteční přenos kyslíku (proces difúze). Kyslík je životně důležitý pro metabolismus, nejcitlivější k nedostatku je centrální nervový systém.

   Jaká je saturace kyslíku v hemoglobinu?

   100 ml lidské krve váže 0,88 mmol, což je 30x víc než je rozpustnost kyslíku ve vodě. Saturace hemoglobínu kyslíkem v arteriální krvi je až 96%, saturace hemoglobínu kyslíkem v žilní krvi je 70%. Saturaci hemoglobínu kyslíkem je možné měřit např. Pulzním oxymetrem.

   Kyslík a kulturistika

   Pro sportovce je dostatek kyslíku rozhodující. Při výkonu, tréninku anebo závodech, nároky na kyslík výrazně rostou. Do krve se při práci svalů uvolňuje oxid uhličitý, který vytlačuje kyslík a okysličuje krev. Svaly zpočátku pracují bez kyslíku (anaerobně), ale hned jakmile se překročí „anaerobní práh“, uvolňování energie už závisí na parciálním tlaku kyslíku v krvi, která ho rozvádí po celém těle.

   Plynný kyslík potřebují nejen svaly k vyššímu silovému výkonu a vytrvalosti, ale i mozek k duševní koncentraci. Díky kyslíku se začínají spalovat tukové zásoby, které obsahují dvakrát tolik energie, jako jaterní a svalový glykogen a svalové bílkoviny. Sportovec nasycený čistým kyslíkem to pocítí jako blahodárný „druhý dech“. Únava hned mizí (i únavová kyselina mléčná – laktát – se odbourává díky kyslíku), rytmus dýchání se zklidňuje, obnovuje se duševní koncentrace a počáteční stres z nástupu námahy mizí. A kulturista úspěšně spaluje podkožní tuk v posilovně a kombinací s vytrvalostním typem tréninku dosahuje výjimečnou „vyrýsovanost“ svalů. A o tom v kulturistice jde anebo ne?

   Při studiu

   Plynný kyslík je potřebný nejen k vyššímu výkonu svalů a vytrvalosti celého organismu, ale potřebuje ho také mozek k bezchybné činnosti a duševní koncentraci. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme „druhý dech“ podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnoví. Jistě si vzpomenete na 1. díl "BÁSNÍKŮ".

   V kanceláři

   Jistě jste se již ocitly ve vydýchané kanceláři anebo nevětrané konferenční místnosti. I nepatrný pokles koncentrace kyslíku v důsledku vydýchání jen o 0,5% - 0,7% v kombinaci se zvýšenou teplotou a duševním napětím totiž nejednou vedou k pocitům těžkosti, zvýšené únavě, mikrospánku, zbytečným bolestem hlavy a křečím. Řeknete si – žádný problém, od toho jsou přece přestávky, aby se větralo. Je vůbec možné získat dostatek potřebného kyslíku vyvětráním v průmyslovém městě, zatíženým dopravou a smogem? Studie potvrzují prokazatelné zvýšení rizika respiračních chorob u profesí, které tráví většinu pracovního času v prašných ulicích.

   Proti stresu a bolestem hlavy

   Při nadměrné námaze, duševní či fyzické, občasných bolestech hlavy a při pobytu v nevětrané místnosti, se v těle hromadí rozpuštěný,“odpadový“ oxid uhličitý. Nároky na kyslík tehdy výrazně stoupají. Při dostatečném nasycení čistým kyslíkem najednou pocítíme blahodárný „druhý dech“, podobně jako sportovci. Únava a stres, které jsou důsledkem námahy, náhle ustoupí, dýchání se zklidní a soustředěnost se rychle obnovuje.

   Hubnutí

   Díky kyslíku dosáhneme i na obávané tukové zásoby, kterých se lehce zbavíme a získáme při tom dokonce dvakrát více energie než z běžného energetického zdroje, t.j. z krevního cukru - glukózy. A vy, kteří sportujete, s kyslíkem efektivněji spálíte nechtěný podkožní tuk. Kombinací s vytrvalostním typem tréninku snadněji upravíte svoji tělesnou hmotnost směrem dolů.

    

   tabulka koncentrace kyslíku ve vzduchu

   CHARAKTERISTIKA

   SUTERÉN

   BYT-KANCELÁŘ VE MĚSTĚ

   MĚSTSKÝ VZDUCHNORMA ČERSTVÉHO VZDUCHULESNÍ POROSTHORY, BŘE MOŘE
   KONCENTRACE KYSLÍKU< 20,3 %20,5 % - 20,7 %20,8 % - 20,9 %21,0 %21,2 %21,6 %
   POCITY ČLOVĚKAbolesti hlavy, pocit dusnapocit dusnanormální stavpříznivý stavpříznivý stavvelmi dobrý stav
   POZNÁMKYje potřeba větráníje potřeba větránípřítomnost škodlivých plynůpřiměřená koncentrace kyslíkupřiměřená koncentrace kyslíkupřiměřená koncentrace kyslíku

    

       TABULKA PŮSOBENÍ ROZLIČNÝCH KONCENTRACÍ KYSLÍKU NA ČLOVĚKA

   KONCENTRACE
   KYSLÍKU

    POPIS
   65 - 85 (%)  Rychlá rekonvalescence po intenzivní fyzické námaze.
   50 - 60 (%)  Maximální sportovní aktivita (v krátkém časovém úseku).
   35 - 50 (%)  Rychlá rekonvalescence po lehké fyzické námaze.
   21 - 30 (%)  Zvýšení sportovní aktivity o 10%.
   21 (%)  Norma čerstvého venkovního vzduchu.
   20,5 (%)  Norma vzduchu v uzavřených prostorech (dle zákona).
   19 - 20 (%)  Zvýšená hladina CO2: pocit dusna, bolest hlavy(delší pobyt v místnostech škodí zdraví).
   18 (%)  Zákonem přípustná minimální úroveň pro dýchání člověka bez kyslíkového přístroje.
   15 - 16 (%)  Závratě, zvýšená frekvence dýchání.
   13 - 15 (%)  Ztráta vědomí.
   12 (%)  Kritická hodnota.
   7 (%)  Smrt.